Jdi na obsah Jdi na menu
 


Střížovice na Plzeňsku odmítly obří VE v referendu

12. 3. 2014

Na Plzeňsku by mohly vyrůst nejvyšší větrné elektrárny v zemi
22. 10. 2013 07:40, autor: ire
Střížovice - Obce na jižním Plzeňsku se bouří proti stavbě větrných elektráren. Vedení Střížovic chce v obci vybudovat osm věží. Od německé firmy za to má dostat šest milionů korun. Lidé z okolních vesnic ale elektrárny nechtějí. Obávají se hluku, zhoršení kvality bydlení nebo omezení turistického ruchu a sepisují petice.
autor: Radek Petrášek, zdroj: ČTK

Pokud střížovický starosta naplní svůj záměr, bude mít jeho obec nejvyšší větrné elektrárny v zemi. Navíc zhruba devět set metrů od rodinných domů. Každá z věží by měla dosahovat minimálně sto padesáti metrů. To je stejná výška jako výška chladicí věže Temelína. Jenže list větrné elektrárny má dalších padesát metrů. Do krajiny nad Nebílovy nebo Netunicemi by se tak tyčily dvousetmetrové kolosy.
Lidé se ale obávají i o své zdraví. Podle ekologů jsou větrné elektrárny příliš hlučné a šíří infrazvuk. "Narušuje psychiku, způsobuje srdeční problémy, deprese, nespavost," uvedla Eva Chvojková, iniciátorka petice proti elektrárnám. Během několika dnů petici proti elektrárnám podepsaly více než čtyři stovky lidí.
Elektrárny přinesou obci peníze, hájí záměr starosta
Střížovický starosta ale ustoupit zatím nehodlá. Jeho obec má za stavbu větrných věží dostat šest milionů korun. Za každou věž pak ročně sto tisíc po dobu dvaceti let. A Střížovice nutně potřebují vodovod a kanalizaci. "To by nám pokrylo ještě silnice a dále by se víc přispělo na rozvoj sportu, protože se tady chce dělat nové hřiště," uvedl Jiří Fejfar (LEV 21), starosta Střížovic. Svůj záměr chce ale naplnit i investor. Okolí Střížovic patří do tzv. větrného pásma a je ideálním místem pro stavbu elektráren.

[Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/247081-na-plzensku-by-mohly-vyrust-nejvyssi-vetrne-elektrarny-v-zemi]

 

Lidé ze Střížovic na Plzeňsku půjdou k referendu kvůli větrníkům
9.1.2014 10:12 | STŘÍŽOVICE (Plzeňsko) (ČTK)

Petici proti větrníkům podepsalo za tři měsíce asi 3000 lidí. Obyvatelům Střížovic a okolních obcí vadí blízkost stožárů, znehodnocení krajiny i jejich nemovitostí
Obyvatelé Střížovic na Plzeňsku, kde chce německá firma Ostwind postavit osm větrných elektráren, půjdou 1. března k referendu. Budou hlasovat o tom, zda mají být až dvousetmetrové stožáry zakreslené do územního plánu, tak jak před časem navrhla obec. Otázku pro lidové hlasování schválí zastupitelé 21. ledna, uvedl starosta Jiří Fejfar. Pokud občané vytýčení pozemků pro větrníky na území obce odmítnou, stavět se nebudou.
"Navrhli jsme ji ve znění: Mají být v územním plánu obce Střížovice vytýčeny pozemky pro výstavbu větrných elektráren?. O této formulaci budu ale ještě jednat s právníky," uvedl.
Petici proti větrníkům podepsalo za tři měsíce asi 3000 lidí. Obyvatelům Střížovic a okolních obcí vadí blízkost stožárů, znehodnocení krajiny i jejich nemovitostí. Podle občanského sdružení Ametyst to poškodí krajinu; vrtule budou vidět na desítky kilometrů.
Podle starosty odpor v obci utichl a Střížovice se nyní připravují na referendum. "Nemuseli jsme ho dělat, ale rozhodli jsme se sami od sebe. Bude to nejlepší řešení. Odpůrci by pro vyhlášení referenda nesehnali potřebných minimálně 90 podpisů," řekl Fejfar. Ve Střížovicích je 380 obyvatel, z nich je kolem 300 voličů.
Obec zařadila plochu pro větrníky do návrhu územního plánu a čeká na jeho schválení městským úřadem Blovice. "Napsali jsme jim, aby schvalování odložili až poté, jak dopadne referendum. Když budou občané proti, tak elektrárny z územního plánu vyloučíme," řekl Fejfar.
"Formulace otázky je laická, nepřesná a pro obec málo závazná. Pokud bude položená takto, tak je výsledek trochu k ničemu," řekla za iniciátory petice Eva Chvojková z Nebílov. Doufá, že její text aktivní lidé v obci změní. Podle ní je Střížovicích "divná situace, protože pan starosta to tam má vše podchycené". "Je to pro mě nepochopitelné, protože v okolních obcích to funguje příjemně a demokraticky," řekla. Podle Chvojkové je plánovaná obří stavba už spíše regionálním problémem a neměli by o ní rozhodovat ani zastupitelé ani obyvatelé jedné obce, ale například kraj. "Aby do toho mohly mluvit také okolní obce, což teď není jisté," uvedla.
Střížovicím by větrníky přinesly jednorázově šest milionů korun a po dobu 25 let až milion ročně. Za to by opravily silnice, kanalizaci a vodovod. Záměr předchozího investora, od něhož Ostwind projekt převzal, schválila obec na veřejném zasedání v únoru 2006.
"Investor projekt stále připravuje," řekl Fejfar. Podle jednatele Martina Vojáčka navrhl Ostwind v dokončené dokumentaci EIA (posudek vlivu stavby na životní prostředí) variantní řešení s méně větrníky nebo snížení jejich výšky. Podle názoru pracovníků krajského odboru životního prostředí jde o renomovanou firmu, která by zřejmě v případě silného tlaku veřejnosti od svého záměru ustoupila.
Referendum se bude konat od 08:00 do 14:00.

[Zdroj: Ekolist.cz, http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/lide-ze-strizovic-na-plzensku-pujdou-k-referendu-kvuli-vetrnikum]

 

Tři tisíce lidí ve Střížovicích nechtějí větrníky
Signatáři petice odmítli elektrárny u Střížovic na Plzeňsku. Obec čeká v sobotu referendum, které rozhodne o dalším postupu
Pavel Korelus

Plzeň, Střížovice - V pondělí po desáté hodině dorazili na Krajský úřad zástupci jihopl-zeňských občanských sdružení a obcí, kteří bojují proti stavbě osmi větrných elektráren.
Přinesli petiční archy s necelými třemi tisíci podpisů. Přibývaly od října.
Německá společnost Ostwind by větrníky ráda roztočila mezi Střížovicemi a sousedními Nebílovy. Odpůrci namítají, že vrtule uškodí krajině a mohou škodit také lidem. Naopak příznivci, k nimž patří i střížovický starosta, zase kvitují peníze, které může stavba obci s 353 obyvateli přinést. „Mohli bychom udělat vodovod a kanalizaci,“ nechal se už dříve slyšet starosta Jiří Fejfar.
Petiční výbor při včerejším předání zastupovali kastelán
nebílovského zámku Milan Fiala a starosta nedalekých Netunic Petr Mašek. Podpisy
pod důrazné heslo „Ne větrným elektrárnám u Střížovic“ prý sbírali i v okolních obcích, jako jsou Chválenice, Štěnovice, Přeštice a další. „Podepisovalo se samozřejmě i ve Střížovicích, ačkoliv zpočátku měli někteří obyvatelé strach," řekl Fiala.
Krajskému úřadu dokumenty poslouží jako podklad k řízení EIA, jež si vezme na paškál vliv stavby na životní prostředí. „Snad se hlas lidu neztratí," věří autoři petice.
Ihned po petici podali své vlastní připomínky k větrníkům také někteří obyvatelé. „Nejdůležitější připomínkou je zhoršení kvality života, to znamená obrovské navýšení hlučnosti, zničení krajinného rázu. Protože jsme se do Střížovic přistěhovali právě kvůli tomu, je to pro nás velice zásadní,“ řekla Barbora Ottová.
Petičníky na Krajský úřad doprovodili jejich podporovatelé. Architektka Jarmila Otčenáškova ze Starého Plzence o sobě mluvila jako o spřízněné duši. „Pracovala jsem i pro nebílovský zámek a pohybuji se v té krajině celý život. Připadá mi naprosto nepřijatelné, aby ji nějaká firma znehodnotila pro svůj zisk,“ míní architektka.
I když protest podpořily tisíce lidí, zraky odpůrců se stejně upírají zejména na tři sta obyvatel Střížovic. Referendum, ve kterém řeknou elektrárnám ano, či ne, je čeká tuto sobotu.
„Doufáme, že většina obce přijde, aby bylo referendum platné, a lidé se vyjádří,“ konstatoval Pavel Hajžman z občanského sdružení Střížovice pro život a dodal, že se domnívá, že výsledek hlasování bude hodně vyrovnaný.

[Zdroj: Karlovarský deník, středa 26. února 2014]

 

Nechceme větrníky, rozhodli v referendu občané Střížovic
1. 3. 2014 16:40, autor: jh
Střížovice - Občané Střížovic na Plzeňsku v referendu odmítli plánované stavby až osmi obřích větrných elektráren. Obce je nezahrne do územního plánu. Lidového hlasování se zúčastnilo téměř 83 procent z 317 oprávněných voličů. Proti vytýčení pozemků pro větrníky v novém územním plánu se postavilo 136 lidí, pro jich bylo 119.
 
"Je to spravedlivé rozhodnutí, protože o tom opravdu rozhodovali lidé. Chápeme to jako velké vítězství," uvedla členka volební komise Barbora Ottová z občanského sdružení Střížovice pro život, které se postavilo proti stavbě. "Děkuji lidem, že se v tak hojném počtu zúčastnili. Je to dobře, že se obec aspoň rozhýbe. Všichni si k tomu řekli své a nemohou pak tvrdit, že to řekla jen jedna strana," uvedl starosta obce Jiří Fejfar.
Pro a proti
Plebiscit byl klidný, kampaň se vedla v minulých dnech a informovanost je velká, uvedl starosta. Německá společnost Ostwind, která chtěla větrníky postavit, pořádala v obci přednášky, mítink mělo i sdružení Střížovice pro život.
· "Hlasoval jsem proti větrníkům. Je to hlavně kvůli tomu, že půjdou ceny pozemků dolů. Je pravda, že by se tím oblast asi hodně zhyzdila. Nevěřím ale úplně tomu, že to má nějaký velký vliv na zdraví," řekl jeden z občanů Pavel Sládek.
Podle vedení obce by větrníky přinesly peníze na silnice, kanalizaci a vodovod. Odpůrcům projektu vadí znehodnocení krajiny i jejich nemovitostí. V pondělí předali krajskému úřadu petici proti výstavbě s 3 000 podpisy. Úřad nyní vede zjišťovací řízení kvůli posouzení vlivu na životní prostředí. Ostwind nabízel variantní řešení s méně větrníky, snížení jejich výšky, která měla být podle původní plánů až 195 metrů.
Podle starosty může investor čekat. Za dva roky se dá případně provést změna územního plánu. Ostwind už má podle starosty smlouvy s některými vlastníky pozemků.

[Zdroj: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/regiony/264819-nechceme-vetrniky-rozhodli-v-referendu-obcane-strizovic]